DOFINANSOWANIE PROJEKTU W RAMACH PODDZIAŁANIA 2.3.2 BONY NA INNOWACJE DLA MŚP PROGRAMU OPERACYJNEGO INTELIGENTNY ROZWÓJ 201-202 |
Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie sytemu do zarządzania produkcją oraz optymalizacji procesów produkcyjnych wraz z elementami machinelearning. Projekt obejmuje opracowanie, wdrożenie i szkolenia z obsługi systemu zarówno kadry zarządzającej jak i pracowników produkcyjnych.
Istotą systemu jest przygotowanie i wdrożenie systemów typu ERP, MES, w celu zbierania informacji takich jak baza detali wraz z dokładnym opisem procesu produkcji, stany magazynów materiałów i narzędzi, informacji dotyczących parku maszynowego, jego zaangażowania w procesy produkcyjne oraz informacji na temat wiedzy i umiejętności poszczególnych pracowników a następnie przetwarzanie i analizowanie ich w celu planowania optymalnego wykorzystania wszystkich zasobów produkcyjnych w procesie bieżącej produkcji.
Aplikacja analizując dane z systemów określałaby na nowo indywidualne przypisane do produktu parametry jego produkcji czyli czas przygotowania maszyny do konkretnej operacji i czas na wykonanie pojedynczej operacji z uwzględnieniem konkretnego pracownika a także na podstawie analizy zużycia materiałów i narzędzi planowała zakupy w określonych terminach i uwzględniała je w planowanej produkcji. Podpowiadałaby, którą operację na której maszynie, który pracownik ma wykonać i w jakiej kolejności, uwzględniając termin dostawy wg priorytetu jaki jest przypisany do klienta, oraz dostępności pracowników, ich umiejętności, dostępności maszyn, narzędzi i materiału gdzie umiejętności pracowników określane byłyby na podstawie dotychczasowych wyników pracy (dokładnie dla każdej wykonanej operacji).
System będzie również kompleksowo wspierał poza produkcyjne aspekty działalności przedsiębiorstwa takie jak organizacja i kontrola przesyłek wyrobów gotowych, kontrola stanów magazynowych wraz z wspomaganiem procesu zamówieniowego i ich archiwizacją a także wystawianie faktur oraz monitoring płatności i usystematyzowanie i archiwizacja korespondencji pomiędzy przedsiębiorstwem a kooperantami.
System będzie dostępny przez przeglądarkę internetową i zrealizowany w architekturze klient-serwer. Widoki systemu będą dopasowane do pracy na przeglądarkach mobilnych (z szczególnym uwzględnieniem panelu dla kontrahentów).
Wdrożenie systemu pozwoli na:
- umożliwienie kontroli nad procesami produkcji,
- zoptymalizowanie procesów produkcyjnych i zarządzanie nimi,
- kontrola i optymalizacja magazynów i zamówień,
- zoptymalizowanie wykorzystania parku maszynowego
- zoptymalizowanie wykorzystania zasobów ludzkich,
Zadania do realizacji w ramach projektu:
Wykonanie modułów magazynu materiałów, narzędzi i wyrobów gotowych – pozwalający na zarządzanie materiałami i wyrobami, a także zapewniający kontrolę nad odpowiednimi stanami magazynowymi niezbędnymi do realizowania procesów biznesowych. Cechy, które musi spełniać moduł to:
- Obsługa obiektów magazynowych i ich stanów;
- Obsługa zmian stanów;
- Obsługa dokumentów magazynowych;
- Obsługa magazynu wyrobów gotowych;
- Zarządzanie tworzeniem i usuwaniem nowych obiektów;
- Obsługa pożądanych stanów magazynowych
Wyszukiwanie i filtrowanie obiektów
Wdrożenie modułu zarządzania zleceniami wraz z integracją z magazynem materiałów i narzędzi i magazynu wyrobów gotowych – usystematyzowanie zamówień pozwoli na zebranie wszystkich zamówień z podziałem na odbiorcę, kontrola terminów dostaw ograniczy nieterminowość dostaw, kontrola materiałów
- Obsługa terminów realizacji zleceń.
Wdrożenie modułu zarządzania pracą maszyn – przypisanie maszyn na podstawie parametrów produktu, do procesu produkcyjnego z uwzględnieniem listy zleceń, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie parku maszyn, przy jednoczesnym zachowaniu terminów dostaw.
Cechy, które musi spełniać moduł to:
- Przypisywanie maszyn do produktów
- Obsługa i zarządzanie listą maszyn
- Optymalizacja wykorzystania parku maszyn
- Wsparcie zarządzania procesem produkcji
- Obsługa awarii i przeglądów maszyn
Wdrożenie modułu zarządzania pracą zespołu pracowników – umożliwi przypisanie pracowników do konkretnych procesów produkcyjnych i wyeliminuje ryzyka związane z czynnikiem ludzkim
Cechy, które musi spełniać moduł to:
- Obsługa i zarządzanie pracownikami
- Przypisywanie pracowników do procesów produkcyjnych
- Zarządzanie ryzykiem związanym z pracownikami
- Zarządzanie danymi pracowników
Moduł optymalizacji pracy maszyn – symulacja najlepszych konfiguracji wykorzystania maszyn w procesach produkcji na podstawie analizy ich wykorzystania, listy zamówień wraz z terminami dostaw a także informacji z systemu o przestojach spowodowanych awariami lub przeglądami, dostępnością materiałów i narzędzi. Pozwoli to na optymalizację wykorzystania parku maszynowego.
Cechy, które musi spełniać moduł to:
- API do komunikacji z pozostałymi modułami (REST Web Service)
- Algorytm optymalizacji oparty o uczenie maszynowe dotyczący wykorzystania maszyn i zagospodarowania ich pod kątem realizowanych procesów biznesowych
- Algorytm optymalizacji oparty o uczenie maszynowe dotyczący miejsc pozyskiwania pracownika
Moduł optymalizacji pracy zespołu - analiza czasu pracy każdego pracownika dla pojedynczej operacji w uwzględnieniem maszyny, na której się odbywa orz uwzględnienie tych informacji przy symulacjach konfiguracji maszyn w procesie produkcji. Pozwoli to na optymalizację czasu każdego pracownika oraz optymalne wykorzystanie ich umiejętności i wiedzy.
Cechy, które musi spełniać moduł to:
- API do komunikacji z pozostałymi modułami (REST Web Service)
- Algorytm optymalizacji oparty o uczenie maszynowe dotyczący wykorzystania umiejętności i czasu pracy pracownikiem pod kątem optymalizacji realizacji procesów biznesowych
Zarządzanie dokumentami księgowymi - rozliczenia z odbiorcami prowadzone na bieżąco, dostęp do aktualnych stanów magazynowych, system do wystawiania i przeglądania faktur sprzedaży zintegrowany z magazynem wyrobów gotowych
Cechy, które musi spełniać moduł to:
- Tworzenie i zarządzanie dokumentami księgowymi
- Integracja z modułem magazynowym i zamówień w zakresie wystawianych dokumentów
- Rozliczanie wyrobów gotowych w ramach magazynu
- Wyszukiwanie i filtrowanie dokumentów
Zarządzanie i koordynacja wysyłek – automatyczne generowanie etykiet, listów przewozowych i innych dokumentów związanych z wysyłka towaru, tworzenie paczek z produktami z magazynu produktów gotowych przy uwzględnieniu ich specyfiki: data dostawy, miejsce, ciężar paczki
Cechy, które musi spełniać moduł to:
- Zarządzanie dostawami
- Zarządzanie typami dostaw z uwzględnieniem ich specyfiki
- Przypisywanie dostaw do zleceń i wyrobów
- Generowanie etykiet i listów przewozowych
Moduł statystyk i analiz – umożliwia analizę danych dotyczących zamówień, sprzedaży, wykonanych detali, wykorzystania maszyn, wydajności itp.
Cechy, które musi spełniać moduł to:
- Integracja i pobierania danych z pozostałych modułów
- Tworzenie raportów z dostępnych danych w systemie
- Generowanie raportów na podstawie zadanego czasu
- Eksport raportów i statystyk do wybranych formatów plików (np. CSV)
Interfejsy i profile da kontrahentów - przygotowanie interfejsów do składania zapytań/zamówień przez współpracujące firmy, przeglądanie zarchiwizowanych informacji dotyczących zleceń, panel do kontaktu bezpośredniego, integracja z modułem zleceń.
Cechy, które musi spełniać moduł to:
- Panel dostępny jako wydzielona część systemu, dostępny przez przeglądarkę dla kontrahentów
- Prezentacja zleceń i możliwość zarządzania nimi przez kontrahentów
- Integracja z modułem zleceń
- Prezentowanie informacji o rozliczeniach
oraz optymalizacji procesów produkcyjnych z algorytmami uczenia maszynowego